ali veli
Mâziyi Korumak
Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki

Editör: Ayşen Anadol
Yazarlar: Hülya Bilgi, G. Senem Özden Gerçeker
Tasarım: Ayşe Bozkurt
Dil: Türkçe 
Kategori: Arkeoloji, Türk-İslam Sanatı, Müzecilik
Boyut: 23,5 x 29 cm
Sayfa sayısı: 306
Baskı: 1. baskı, Aralık 2020
ISBN: 978-975-7078-57-9
Yayıncı: Vehbi Koç Vakfı

Yayını İncele

Meşher’in üçüncü sergisi Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki ile aynı adı taşıyan kitabı yayımlandı. Türkiye’nin ilk özel müzesi olan Sadberk Hanım Müzesi’nin kırk yıllık tarihinde gelişen ve zenginleşen kültürel birikiminin geniş kitleler ile buluşturulması amacıyla gerçekleştirilen sergiye eşlik eden yayın, Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı edisyon halinde hazırlandı.

Sadberk Hanım Müzesi’nin 19.000’i aşkın eserden oluşan kapsamlı koleksiyonunun Arkeoloji ve Türk-İslam Sanatı bölümlerinden derlenen 200’ü aşkın çarpıcı eserin kılavuzluğunda, MÖ 6. binyıldan 20. yüzyıla uzanan geniş bir zaman diliminin öyküsü kronolojik bir akışla anlatılıyor. “Binlerce Yıllık Anadolu Uygarlığının İzleri” başlıklı arkeoloji bölümünün metni G. Senem Özden Gerçeker’e, “Anadolu’da İslam Sanatının İzleri” başlıklı Türk-İslam sanatı bölümünün metni de serginin küratörü, müzenin müdürü ve sanat tarihçisi Hülya Bilgi’ye ait. Müze koleksiyonundan sergi için seçilen eserlerin fotoğraflarının yer aldığı “Katalog” başlıklı bölümde ise eserler aynı kronolojik sırayla ve açıklayıcı metinler eşliğinde sunuluyor. Mâziyi Korumak: Sadberk Hanım Müzesi’nden Bir Seçki uygarlıklar tarihi meraklıları için bir başvuru kaynağı niteliğinde. 


Bu yayınla ilgili serginin sayfasına gitmek için tıklayın.

Meşher web sitesinde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için çerez politikamızı okuyun.
EPOSTA İLE PAYLAŞ
Sergiyi eposta ile buradan paylaşabilirsiniz
Paylaşılacak Eposta
Paylaşan Eposta
Mesajınız
BASIN LİSTESİNE KATILIN
Etkinlikle ilgili detaylar sadece kayıt olacağınız eposta adresine gönderilecektir.
Adınız
Soyadınız
Ünvan
Çalıştığınız Kurum
Eposta Adresiniz
Daha iyi bir deneyim için
cihazı dik tutun