ali veli
MEŞHER


Bir Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olarak 2019 Eylül’ünde açılan Meşher, geniş bir disiplin yelpazesinden seçkilere yer veren bir sergi mekânı. Çeşitlilik içeren programlamasına özel olarak kurgulanmış bir altyapı sağlayarak kültür sanat alanındaki ihtiyacı karşılamayı amaçlıyor.

Meşher, kapsamlı disiplinlerarası yaklaşımı sergilerin yanı sıra yayın, atölye ve konferans gibi geniş çaplı paralel etkinlikler serisiyle de zamanlar ve kültürler arasında yeni diyalogların yaratılmasını destekliyor. Gerek ulusal gerekse uluslararası uzman ve kurumlar ile yürütülen bir işbirliği ağıyla, ağırlıklı olarak kurum içinde kurgulanan ve üretilen sergiler Türkiye’de ve yurtdışında ilham verici bir diyalog zemini sağlamayı amaçlıyor.

Meşher’in etkinliklerini gerçekleştirdiği karakteristik binadan ilk olarak 1905 tarihli Charles E. Goad haritasında “Friedmann Apartmanı”, 1932 tarihli Jacques Pervititch haritasında da “Meymaret Han” adıyla bahsedilir. Bu ikinci ad, binanın mimarının büyük olasılıkla Petraki Meymaridis Efendi olabileceğine işaret eder. Suat Nirven’in 1950 tarihli haritasında belirtildiği üzere yapının ismi, Cumhuriyet döneminde “Meymenet Han” olarak değişir. 2007–2009 yılları arasında restore edilen yapı, 2018 yılı sonuna dek VKV’nin çağdaş sanat alanı Arter’e ev sahipliği yaptı.

İstanbul’un tarihi ve kültürel merkezi İstiklal Caddesi’nde konumlanma ayrıcalığına sahip olan ve adını Osmanlı Türkçesinde “sergi mekânı” anlamına gelen kelimeden alan Meşher, mümkün olan en geniş izleyici kitlesini çekerek kültür ve sanatın kamu nezdinde anlam ve değer kazanmasını sağlamayı, böylelikle daha fazla kültürel farkındalık ve sezgi oluşturmayı hedefliyor.

Meşher web sitesinde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için çerez politikamızı okuyun.
EPOSTA İLE PAYLAŞ
Sergiyi eposta ile buradan paylaşabilirsiniz
Paylaşılacak Eposta
Paylaşan Eposta
Mesajınız
BASIN LİSTESİNE KATILIN
Etkinlikle ilgili detaylar sadece kayıt olacağınız eposta adresine gönderilecektir.
Adınız
Soyadınız
Ünvan
Çalıştığınız Kurum
Eposta Adresiniz
Daha iyi bir deneyim için
cihazı dik tutun