ali veli
Kalıpları Aşınca
Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik

Editör: Alev Ersan
Yazarlar:
 Catherine Milner, Paul Greenhalgh, Glen R. Brown
Çeviri: Serra Karapınar Yentürk
Tasarım: Ayşe Bozkurt
Dil: Türkçe
Kategori: Çağdaş Sanat, Seramik, Avrupa
Boyut: 23,5 x 29 cm 
Sayfa sayısı: 344
Baskı: 1. baskı, Eylül 2019 
ISBN: 978-975-7078-51-7
Yayıncı: Vehbi Koç Vakfı

Yayını İncele

Vehbi Koç Vakfı’nın (VKV) İstiklal Caddesi’ndeki yeni kültür ve sanat kurumu Meşher’in ilk sergisi Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik ile aynı adı taşıyan kitabı yayımlandı.

Yayında geçmişten günümüze anlatılagelen hikâye ve söylencelerden ilham alan seramik eserler aracılığıyla kil ve seramiğin insanlık tarihindeki izini süren sergiyle ilgili makaleler ve 13 sanatçının üretim pratiklerini anlattığı röportajlar yer alıyor.

Messums Withshire’dan, serginin eşküratörlüğünü de üstlenen Catherine Milner, makalesinde çağdaş sanatta seramiği analiz ederken, East Anglia Üniversitesi Sainsbury Görsel Sanatlar Merkezi Direktörü Paul Greenhalgh, tarihten bugüne seramik ve masallar üzerine yazdığı yazıyla serginin konusunu irdeliyor. Kansas Eyalet Üniversitesi’nde sanat tarihi profesörü olan Glen R. Brown ise sergide yer alan sanatçıların seramik kullanımına değiniyor. Kitapta yer alan sanatçı röportajlarına ise her bir sanatçının kendi atölyesinde Sylvain Deleu tarafından çekilen fotoğraflar eşlik ediyor.

Tasarımını Ayşe Bozkurt’un yaptığı, Türkçe ve İngilizce iki ayrı edisyon halinde hazırlanan Kalıpları Aşınca, sergideki 13 sanatçının birer eserini şömizlere taşıyor. Eser detay ve sergi enstalasyon fotoğrafları da Hadiye Cangökçe’ye ait. 


Bu yayınla ilgili serginin sayfasına gitmek için tıklayın.

Meşher web sitesinde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için çerez politikamızı okuyun.
EPOSTA İLE PAYLAŞ
Sergiyi eposta ile buradan paylaşabilirsiniz
Paylaşılacak Eposta
Paylaşan Eposta
Mesajınız
BASIN LİSTESİNE KATILIN
Etkinlikle ilgili detaylar sadece kayıt olacağınız eposta adresine gönderilecektir.
Adınız
Soyadınız
Ünvan
Çalıştığınız Kurum
Eposta Adresiniz
Daha iyi bir deneyim için
cihazı dik tutun