ali veli
John Craxton Işığın Peşinde

Yazar: Ian Collins
Editörler: Şeyda Çetin, Ebru Esra Satıcı
Tasarım: Yeşim Demir Pröhl
Çeviri: Berkan M. Şimşek
Dil: Türkçe ve İngilizce
Kategori: Sanat Tarihi, Resim
Boyut: 22 x 27,5 cm
Sayfa sayısı: 264
Baskı: 1. baskı, Nisan 2023
ISBN: 978-605-9606-38-7
Yayıncı: Vehbi Koç Vakfı

Britanyalı ressam ve tasarımcı John Craxton’ın (1922-2009) Türkiye’deki ilk kişisel sergisinin kitabı John Craxton: Işığın Peşinde, Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı. Kitap, Craxton’ın savaş zamanının karanlığından aydınlığa, tek renkten parlak renklere doğru ilerleyen keyif dolu ve yaratıcı yaşamını anlatan sergiye eşlik ediyor.
Ömer Koç’un önsözüyle başlayan kitap, serginin küratörü Ian Collins’in, sanatçının Ege’de geçen canlı yaşamını ve sanatını tanıttığı “Keyfe Yolculuk” makalesiyle devam ediyor. Collins’in makalesi Craxton’ın İstanbul ve Ege’nin iki yakasına seyahatlerine dair yeni araştırmaları içeriyor. Kitapta Craxton’ın tabloları, çizimleri, kitap tasarımları ve anıtsal bir duvar halısı ile çeşitli arşivlerden fotoğraflar dahil olmak üzere 200’e yakın eser yer alıyor. Ayrıca Londra doğumlu ressam Nicholas Moore’un, 1985’te Craxton’la İstanbul’a yaptıkları seyahatten sahneler sunan fotoğrafları kitabı zenginleştiriyor.

Meşher web sitesinde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için çerez politikamızı okuyun.
EPOSTA İLE PAYLAŞ
Sergiyi eposta ile buradan paylaşabilirsiniz
Paylaşılacak Eposta
Paylaşan Eposta
Mesajınız
BASIN LİSTESİNE KATILIN
Etkinlikle ilgili detaylar sadece kayıt olacağınız eposta adresine gönderilecektir.
Adınız
Soyadınız
Ünvan
Çalıştığınız Kurum
Eposta Adresiniz
Daha iyi bir deneyim için
cihazı dik tutun