ali veli
Ben-Sen-Onlar
Sanatçı Kadınların Yüzyılı

Yazarlar: Deniz Artun, Şeyda Çetin, Ebru Esra Satıcı
Tasarım: Yeşim Demir Pröhl
Dil: Türkçe
Kategori: Sanat Tarihi, Kadın Çalışmaları
Boyut: 23,5 x 29 cm
Sayfa sayısı: 400
Baskı: 1. baskı, Ekim 2021
ISBN: 978-605-9606-25-7
Yayıncı: Vehbi Koç Vakfı

Yayını İncele

Çiğdem Simavi hâmiliğinde ve ÜNLÜ & Co sponsorluğunda gerçekleşen Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisinin kitabı Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı edisyon halinde yayımlandı. Kitap, yaklaşık 1850–1950 yılları arasında Türkiye’de yaşamış ve üretmiş ve çizgisel sanat tarihinin gözden kaçırdığı ya da ihmal ettiği sanatçı kadınların eserlerini bir araya getirerek alternatif sanat tarihi yazımlarının mümkün olduğunu göstermeyi amaçlayan sergiye eşlik ediyor.

117 sanatçıdan 232 eserin yer aldığı Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı kitabı, Çiğdem Simavi ve Esra Koç’un sunuş metinleriyle başlıyor. Sergi küratörü Deniz Artun’un “Onlarca Ben” başlıklı yazısı serginin tematik çerçevesini detaylı bir şekilde anlatıyor. Eser görsellerinin ardından serginin küratoryal çalışma ve araştırmasını yürüten Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı’nın “‘Biz’i Ararken” başlıklı yazısı ve sergi sanatçılarına dair efemera görselleri yer alıyor. 400 sayfalık kitap, sanatçı kadınlara armağan edilen bu yüzyıla ışık tutuyor.

Bu yayınla ilgili serginin sayfasına gitmek için tıklayın.

Meşher web sitesinde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için çerez politikamızı okuyun.
EPOSTA İLE PAYLAŞ
Sergiyi eposta ile buradan paylaşabilirsiniz
Paylaşılacak Eposta
Paylaşan Eposta
Mesajınız
BASIN LİSTESİNE KATILIN
Etkinlikle ilgili detaylar sadece kayıt olacağınız eposta adresine gönderilecektir.
Adınız
Soyadınız
Ünvan
Çalıştığınız Kurum
Eposta Adresiniz
Daha iyi bir deneyim için
cihazı dik tutun