ali veli
Alexis Gritchenko
İstanbul Yılları

Editör: Nilüfer Şaşmazer
Yazarlar: Ayşenur Güler, Vita Susak
Çeviri: Yiğit Adam, Beyza Altay, Ali Berktay, Serra Yentürk
Tasarım: Esen Karol
Dil: Türkçe
Kategori: Sanat Tarihi, Resim, Avangard
Boyut:
 23,5 x 29 cm 
Sayfa sayısı: 328
Baskı: 1. baskı, Şubat 2020 
ISBN: 978-975-7078-56-2
Yayıncı: Vehbi Koç Vakfı

Yayını İncele

Ressam, sanat eleştirmeni ve yazar Alexis Gritchenko (1883–1977), Moskova’da yaşadığı dönemde modern sanat akımlarına dahil olur; aralarında Wassily Kandinsky, Kazimir Malevich ve Vladimir Tatlin’in de olduğu avangard sanatçılar ile birlikte sergilere katılır. Kübizm ve fütürizm etkileri taşıyan dynamocolor akımının kuramcısı ressam, aynı zamanda eski Rus ikonaları uzmanı olarak kitaplar yayımlar. Gritchenko, Rus İmparatorluğu’ndaki devrim ve devamındaki iç savaştan kaçarak 1919 Kasım’ında İstanbul’a gelir. Osmanlı başkenti, şehrin işgal dönemiyle de kesişen 1919–1921 yılları arasında sanatçıya nispeten güvenli bir sığınak olur. Ressam, İstanbul’un renkliliği ve dinamizminden etkilenir; elinde not defteri, kalemi ve fırçasıyla sokak sokak gezdiği şehrin canlı limanları, pazarları, ibadethaneleri ve görkemli anıtlarında gözlemlediği hareketi eserlerine yansıtır.  

Sanatçının İstanbul’a gelişinden yüz yıl sonra, burada ürettiği ve çoğu suluboya olmak üzere, guaş, karakalem ve yağlıboya eserlerinin derlendiği serginin kitabı Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı. Gritchenko’nun 150’den fazla eserinin kataloglandığı yayında, sanat tarihçileri Vita Susak ve Ayşenur Güler’in sanatçının yaşamı ve tekniğiyle ilgili kaleme aldıkları detayların yanı sıra Gritchenko’nun başta İbrahim Çallı ve Namık İsmail ile kurduğu dostluk olmak üzere İstanbul bağlantılarını incelediği makaleleri yer alıyor.  

Bu yayınla ilgili serginin sayfasına gitmek için tıklayın.  

Meşher web sitesinde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için çerez politikamızı okuyun.
EPOSTA İLE PAYLAŞ
Sergiyi eposta ile buradan paylaşabilirsiniz
Paylaşılacak Eposta
Paylaşan Eposta
Mesajınız
BASIN LİSTESİNE KATILIN
Etkinlikle ilgili detaylar sadece kayıt olacağınız eposta adresine gönderilecektir.
Adınız
Soyadınız
Ünvan
Çalıştığınız Kurum
Eposta Adresiniz
Daha iyi bir deneyim için
cihazı dik tutun