ali veli
Basın bültenlerine geri dönGeri
26 Ekim 2020
Meşher’in Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları sergisini
ziyaret etmek için son günler
Meşher’in ikinci sergisi Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları 1 Kasım 2020’ye kadar ziyaretçilerini bekliyor.
Sergi için bir araya getirilen seçki, Gritchenko’nun, 1919–1921 yılları arasında yaşadığı İstanbul’da şehri
konu aldığı çoğu suluboya olmak üzere, guaş, karakalem ve yağlıboya eserlerden oluşuyor. Sanatçının,
İstanbul’u ziyaretinden 100 yıl sonra, o dönemde ürettiği 150’den fazla eserleri günlüğünün ışığında ilk kez
bu sergi için bir araya getirildi
Basın Bülteni İndir

Gritchenkonun perspektifinden İstanbul
Gritchenko’nun, 1919–1921 yılları arasında yaşadığı İstanbul’da şehri konu aldığı eserlerinden bir seçki İstiklal Caddesi’ndeki Meşher’de bir araya getirildi. Sanatçının onu İstanbul’da en çok etkileyen Ayasofya’dan İstanbul surlarına, Haliç’ten Galata’ya ve hatta Büyükada gibi yerler ve yapıları ele aldığı eserlerinde kendine özgü üslubu ve renk paletiyle, İstanbul, Gritchenko’nun perspektifinden betimleniyor.

Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları sergisinin küratörlüğünü Ebru Esra Satıcı ve Şeyda Çetin üstlenirken, sergi kapsamını ise danışmanlar Vita Susak ve Ayşenur Güler’in araştırmaları belirledi. Sergi, çeşitli arşivlerden mektup, yayın, fotoğraf ve videolar eşliğinde sanatçının yaşamı ve bağlantılarına belgelerle ışık tutuyor. Sergiye rehberlik eden, Gritchenko’nun Fransa’ya yerleştikten sonra, 1930 yılında yayımladığı Deux ans à Constantinople (İstanbul’da İki Yıl) adlı anı kitabı da ressamın şehirdeki ayak izlerini takip etmeye imkân sağlıyor. Böylece, sergi sanatçının İstanbul’da yaşadığı heyecan, özlem, umut ve umutsuzlukları, özetle duygularının izini sürüyor.

Küratörler Ebru Esra Satıcı ve Şeyda Çetin sergi ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Gritchenko’nun İstanbul’da olduğu yaklaşık iki yıl zorlu bir zamandı. Şehirde geçirdiği süre İstanbul’un işgaline de denk gelen sanatçı, tüm zor şartlara rağmen üretken bir dönem geçirdi. Şehrin ara sokakları, camileri ve kahvehanelerinde keşiflerine ara vermeyen Gritchenko, bu ziyaretlerinden ilham almıştı. İstanbul manzaralarını ve tarihi yapılarını tutkuyla resmetmesinin yanı sıra, kayıkçılar, seyyar satıcılar, hamalları kapsayan resimleri ile Gritchenko, dönemin şehir yaşamına insanlar üzerinden de ayna tutuyor. Aynı dönemde, İbrahim Çallı ve Namık İsmail başta olmak üzere 1914 Kuşağı ressamları ile entelektüel kesimden edindiği sanatçı ve yazar çevresiyle kurduğu dostluklar ve bağlantıların Gritchenko’nun kişisel ve mesleki yaşamını olumlu etkilediğini görüyoruz.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün özel kitap koleksiyonunda bulunan İstanbul’da İki Yıl kitabı, sergiye dahil edilen arşiv belgeleri ve yayınlar arasında yer alıyor. Ayrıca, aralarında Ukrayna Ulusal Sanat Müzesi, Ukrayna Müzesi New York, Centre Pompidou, Collège de France’ın da bulunduğu 7 ülkeye yayılan 20’den fazla müze, arşiv ve özel koleksiyondan bir araya getirilen eserler sergileniyor.

Alexis Gritchenko: İstanbul Yılları sergisini ziyaret etmek için son günler. Sergi 1 Kasım 2020’ye kadar izlenebilir.

Sergi yayınlar

I.Sergi kitabı
Sergi kataloğunda, küratörler Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı’nın yazısı ile sanat tarihçileri Vita Susak ve Ayşenur Güler’in güncel araştırmaları yer alıyor. Kitap, İngilizce ve Türkçe olarak yayımlandı.

II.İstanbul’da İki Yıl

Gritchenko, İstanbul deneyimlerini yazıya dökerek 1930 yılında Paris’te anılarını Deux ans à Constantinople (İstanbul’da İki Yıl) başlığıyla kitaplaştırmıştı. Sergide sanatçının İstanbul konulu eserleri incelenirken, bu eserleri kitabında yer alan anılarıyla karşılaştırılarak, ressamın notları bir izlek olarak kabul edilir. Gritchenko’nun hayatı ve çalışma tutkusuna ışık tutan bu anı kitabının Türkçe çevirisi Yapı Kredi Yayınları tarafından sergiyle eşzamanlı olarak yayıma hazırlandı.

 III.Meşher Podcast
Sergi ile paralel olarak tasarlanan konuşmalar çevrimiçi olarak devam ediyor. Meşher Podcast Spotify hesabından dinlenebilen bölümlerin, video versiyonları ise Meşher YouTube kanalında yayınlanıyor.

Meşher
Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olan Meşher, tarihi araştırmalardan güncel sanata uzanan kapsamlı sergilerinin yanı sıra atölye ve konferans gibi etkinlik serilerine yer veren bir sergi mekânı. Osmanlı Türkçesinde “sergi mekânı” anlamına gelen adıyla Meşher, zamanlar ve kültürler arasında ilham verici bir diyalog zemini sağlayarak, 2019 Eylül’ünden bu yana izleyicileri ağırlamaya devam ediyor. Üç kata yayılan 900 metrekarelik sergi alanı ve etkinlikler için bulunan 100 metrekarelik faaliyet alanı ile Meşher’deki sergiler, ortaçağdan günümüze uzanan geniş zaman dilimi içinde çok çeşitli konulardaki programı, araştırmaya dayalı akademik yönü ve yayınlarıyla bir referans noktası olarak, kültür sanat dünyasına katkıda bulunmaya devam ediyor. İstiklal Caddesi’nde yer alan Meşher’de ziyaret, etkinlik ve sergi turları ücretsiz gerçekleştiriliyor.

Meşher’de uygulanan sağlık tedbirleri ve yeni ziyaret saatlerine www.mesher.org‘dan ulaşabilirsiniz. 


Meşher sosyal medya kanalları
Instagram | YouTube | Spotify

Meşher web sitesinde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için çerez politikamızı okuyun.
EPOSTA İLE PAYLAŞ
Sergiyi eposta ile buradan paylaşabilirsiniz
Paylaşılacak Eposta
Paylaşan Eposta
Mesajınız
BASIN LİSTESİNE KATILIN
Etkinlikle ilgili detaylar sadece kayıt olacağınız eposta adresine gönderilecektir.
Adınız
Soyadınız
Ünvan
Çalıştığınız Kurum
Eposta Adresiniz
Daha iyi bir deneyim için
cihazı dik tutun