Ben-Sen-Onlar

Sanatçı Kadınların Yüzyılı


Yayıncı: Vehbi Koç Vakfı
Yazarlar: Deniz Artun, Şeyda Çetin, Ebru Esra Satıcı
Tasarım: Yeşim Demir Pröhl
Dil : Türkçe
Kategori : Sanat Tarihi, Kadın Çalışmaları
Ölçü: 23,5 x 29 cm

Çiğdem Simavi hâmiliğinde ve ÜNLÜ & Co sponsorluğunda gerçekleşen Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı sergisinin kitabı Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı edisyon halinde yayımlandı. Kitap, yaklaşık 1850–1950 yılları arasında Türkiye’de yaşamış ve üretmiş ve çizgisel sanat tarihinin gözden kaçırdığı ya da ihmal ettiği sanatçı kadınların eserlerini bir araya getirerek alternatif sanat tarihi yazımlarının mümkün olduğunu göstermeyi amaçlayan sergiye eşlik ediyor.

117 sanatçıdan 232 eserin yer aldığı Ben-Sen-Onlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı kitabı, Çiğdem Simavi ve Esra Koç’un sunuş metinleriyle başlıyor. Sergi küratörü Deniz Artun’un “Onlarca Ben” başlıklı yazısı serginin tematik çerçevesini detaylı bir şekilde anlatıyor. Eser görsellerinin ardından serginin küratoryal çalışma ve araştırmasını yürüten Şeyda Çetin ve Ebru Esra Satıcı’nın “‘Biz’i Ararken” başlıklı yazısı ve sergi sanatçılarına dair efemera görselleri yer alıyor. 400 sayfalık kitap, sanatçı kadınlara armağan edilen bu yüzyıla ışık tutuyor.

Ebülten

Sergi, etkinlik ve yayınlardan haberdar olmak için
ebülten listesine kayıt olun.

Ebülten

Aktivasyon linki eposta adresinize gönderildi.
Meşher ebültene üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen eposta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak üyeliğinizi onaylayın.

EBülten

Kaydınız alınmıştır.