Geçmiş Etkinlik
Sempozyum: Kültürler Boyunca Kil
08 Kasım 2019 Cuma / 14:00 - 19:30
Etkinlik kontenjanı sınırlıdır.
Kayıt: kayit@mesher.org

Sempozyum, Türkçe ve İngilizce dillerinde gerçekleştirilecek; her iki dile simültane çeviri yapılacaktır.

The Ceramics Research Centre, University of Westminster işbirliği ile düzenlenmektedir.

Koç Üniversitesi ANAMED Desteğiyle
Meşher, kil ve seramiği sanatsal bir ifade alanı olarak inceleyen ve güncel pratikler dahilinde bu malzeme ve tekniğe yönelik yaklaşımların çeşitliliğinin altını çizen “Kalıpları Aşınca: Mit, Efsane ve Masallarla Avrupa’dan Çağdaş Seramik” sergisi kapsamında 8 Kasım’da “Kültürler Boyunca Kil” temalı bir sempozyum düzenliyor. Westminster Üniversitesi Ceramics Research Center (CRC-UK) işbirliği ile düzenlenen ve kil pratiği etrafında ortak bir diyalog başlatmayı hedefleyen sempozyum, üç tematik oturumdan oluşuyor. Her bir oturum farklı disiplinlerden konuşmacıların kısa sunumlarının ardından katılımcı ve izleyiciler arasındaki söyleşilerle devam edecek.

“Tarih Boyunca Kilin Sürekliği” başlıklı ilk oturumda, Türkiye ve Birleşik Krallık’tan örneklerle tarihsel bağlam içinde kil ve seramikle olan ilişkimizdeki farklı bakış açılarının incelenmesi hedefleniyor. Ev içi kullanıma yönelik çanaklar, gömü ve mimari süsleme gibi kil nesneler, önceki kuşakların yaşayış biçimlerine dair birer bulgu olarak müzelerde sergileniyor; insan doğasını daha iyi kavramak üzere bu zengin tarihe başvuran güncel sanatçıları esinlendiriyor ve etkiliyorlar.

Sempozyumun ikinci oturumu olan “Üretim ve Geleneğin Önemi”nde ise Türkiye ve Birleşik Krallık’taki kil ve seramik pratikleri arasındaki kimi benzerlik ve farkların incelenmesi amacıyla tarihsel referans noktalarına değinilecek. Tarihi emsallerde köklenmişlik düşüncesi ve güncel sanatçıların kültürel geleneğin üzerine inşa etme ya da bu kültürün kavramlarını sorgulama biçimlerinin değerlendirileceği oturumda, iki kültür arasındaki potansiyel birtakım sinerji ve takas alanları araştırılacak.

Sempozyumun sonuncu oturumu olan “Kil Pratiğinin Geleceği” başlıklı oturumda, post-kolonyal ve küresel bağlamda kil pratiğindeki güncel gelişmeler tartışmaya açılarak; çok yönlü ve evrensel bu malzemenin genişlemekte olan sahasını geliştirmenin olası yolları incelenecek. Kil ile çalışan çağdaş sanatçıların izleyici katılımı, kamusal projeler, geçici olana ilişkin mefhumlar ve performans ile yeniden yorumlamalarının yanı sıra endüstriyel uygulamalar gibi bu malzemenin toplum ve kültürde kilit bir rol sahibi olmayı sürdürdüğünü gösteren sayısız kullanım yolu konu edilecek.

Program


14.00 – 15.30
Tarih Boyunca Kilin Sürekliliği
Moderatör: Şeyda Çetin – Meşher, Küratör
Hatice Adıgüzel - İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü, Sanat Tarihçisi
Christie Brown – Ceramics Research Centre, University of Westminster, Sanatçı
Tessa Peters – Ceramics Research Centre, University of Westminster, Sanat Tarihçisi
Duygu Tarkan – Koç Üniversitesi, ANAMED, Arkeolog

16.00 – 17.30
Üretim ve Geleneğin Önemi
Moderatör: Ebru Esra Satıcı – Meşher, Küratör
Ayşıl Akşehirli – Kukla Tasarımcısı
Zehra Çobanlı – Anadolu Üniversitesi, Sanatçı
Clare Twomey – Ceramics Research Centre, University of Westminster, Sanatçı
Yasemin Özcan – Sanatçı

18.00 – 19.30
Kil Pratiğinin Geleceği
Moderatör: Károly Aliotti – Meşher, Koordinator
Ayşe Kurşuncu – Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanatçı
Phoebe Cummings – Ceramics Research Centre, University of Westminster, Sanatçı
Orhan Gorbon – Gorbon Seramik, Yönetim Kurulu Başkanı

KAYIT

Kişisel Verilerinin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni 'ni okudum ve bu kapsamda kişisel verilerimin, tanıtım süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Vehbi Koç Vakfı tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, ilgi alanlarıma ve kullanım alışkanlıklarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda formda belirttiğim iletişim bilgilerime reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik ileti gönderilmesini ve bu amaçla hizmet alınan tedarikçilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.

REZERVASYONUNUZ TAMAMLANDI

Ebülten

Aktivasyon linki eposta adresinize gönderildi.
Meşher ebültene üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen eposta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak üyeliğinizi onaylayın.

EBülten

Kaydınız alınmıştır.