Geçmiş Etkinlik
Çevrimiçi Çocuk Atölyesi:
Geçmişten Geleceğe Yansımalar
Hologram Atölyesi
6 Mart 2021, Cumartesi, 11.00
Yaş: 9–11 (Bir ebeveyn eşliğinde)
Süre: 75 dakika
Bundan altı bin yıl önce özel bir lacivert taşın toprak boyası ve bal ile karıştırılarak göz makyajında kullanıldığını, keçiboynuzu toplarının ise deodoran görevi gördüğünü biliyor muydunuz?

Bu atölyede, önce kadın ve erkeklerin hijyen ve özbakım konusundaki alışkanlıklarının çağlar boyu gösterdiği değişimi konuşuyoruz. Gündelik hayatın önemli bir parçası olan bu kavramın eski zamanlarını daha iyi hayal edebilmek ve modern çağın özbakım alışkanlıklarıyla karşılaştırabilmek için sohbetin ve görsellerin yanı sıra dijital oyunlardan ve canlı anketlerden faydalanıyoruz. Daha sonra sergide yer alan, Osmanlı dönemine ait bir özbakım malzemesini inceliyoruz. Modern tasarımıyla göze çarpan bu malzemenin üzerindeki bitki ve geometrik yapı motiflerini, atölye boyunca öğrendiğimiz özbakım hikâyeleriyle harmanlayarak kendi hologramımızı yaratıyoruz.

Atölyede kullanılacak malzemeler: Dört adet A4 boyutunda asetat kâğıdı, makas, tükenmez kalem, cetvel, selobant, iPad (veya akıllı telefon)*

*Not: Hologramda büyük görüntüler elde etmek istiyorsanız, iPad daha iyi sonuç verecektir.

Malzeme listesi ve gerekli ön hazırlıkları belirten yönerge kartlarını indirmek için tıklayın.

Katılım ücretsizdir.
Çalışma dili Türkçedir.
Çevrimiçi bağlantı mecrası: Zoom
Uygulayıcı: İdil Bilgin

Çocukların boş zaman etkinliği olarak müzelere gitmeyi tercih ettiği, kültür mirasını “el üstünde” tutan bir toplum vizyonuyla hareket eden İdil Bilgin Eğitim ve Kültür Danışmanlığı, bu alanda duygu odaklı bir yaklaşımla çalışır. Çocuklar ile kültürel miras arasında hayat boyu sürecek, güçlü bir bağ oluşturmak amacıyla, konuya yönelik merak, sevgi ve ilgiyi tetiklemeye odaklanır. Bu hedef doğrultusunda disiplinlerarası ve nesne odaklı oyunlaştırma uygulamaları kullanır. Uygulamalar arasında özellikle deneylere, görsel sanatlar ve yaratıcı drama etkinliklerine ve yeni nesil teknolojilere sıklıkla başvurur. Bu yaklaşımla örtüşen etkileşimli çocuk kitapları ve müze kitleri oluşturmanın yanı sıra çeşitli çocuk ve yetişkin atölyeleri uygular.

KAYIT

Kişisel Verilerinin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni 'ni okudum ve bu kapsamda kişisel verilerimin, tanıtım süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Vehbi Koç Vakfı tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, ilgi alanlarıma ve kullanım alışkanlıklarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda formda belirttiğim iletişim bilgilerime reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik ileti gönderilmesini ve bu amaçla hizmet alınan tedarikçilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.

REZERVASYONUNUZ TAMAMLANDI

Ebülten

Aktivasyon linki eposta adresinize gönderildi.
Meşher ebültene üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen eposta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak üyeliğinizi onaylayın.

EBülten

Kaydınız alınmıştır.