ali veli
Ekho’nun Kayıp Sözcükleri: Oğuz Öner ile Ses Atölyesi

Ücretsiz etkinlik

27 Ekim 2022,
21 Aralık 2022

Süre
90 dak.

Etkinlik, döngüsel olarak yaşayan Ekho ve Narkissos’un mitinin karşılıklı duyumsama, dinleme, ifade etme, iç-dış/ben-öteki arası ilişkilenme eylemleri ile bağlantısını kurarak mekânsal ve işitsel düzlemde deneyimlenmesine odaklanıyor.Sözcük dışı sessel ifade şekilleri ve kolektif deneyim yardımıyla, kelimeler yasaklandığında oluşan ifade yoksunluğu/yok olma duygusunun bir tür “şifalandırma” niyetiyle dönüştürülmesi, deneyime destek sağlıyor.Böylelikle eksik kalan sözlerin tamamlanarak Ekho’nun kayıp sözcüklerinin kolektif birliktelikle geri verilmesi ve karşılıklı dinleme-ifade araçlarının deneyimlenmesi, yankı ile yansımanın, kendi ile kendinden başkanın nasıl ilişkilendirildiği sorgulanarak günümüz insanı için empatik bir deneyim düzlemi yaratılması amaçlanıyor. 

• İç mekânda, giriş katında ses meditasyonu (Meşher kapısının açılıp kapatılarak iç-dış/boşluk- doluluk bağlantısının kurulması, meditasyonun parçası olacak)

• Katılımcılarla İstiklal Caddesi ses yürüyüşü (Bireysel ses katmanlarının katılımcılar tarafından seçilerek “yakalanması”)

• Dış mekânda yakalanan katmanlarla ilişkili işitsel ifade-yansıma çalışmasının yapılması (Döngülenen sözcük-mırıltı örüntüleri)

• Meşher’in en üst katında yer alan sanatçı Koray Ariş’in perküsif eserleriyle “Conducted Sound Improvisation” çalışmasının yürütülmesi. Eserlerle etkileşimli olarak ortaya çıkacak ritmik örüntülerin ve yakalanan katmanlarla ilişkili ifade-yansıma seslerinin hep birlikte doğaçlama tabanlı, yönlendirmeli orkestrasyonu*

• Soru-Cevap/Çözümleme 

Atölye Yürütücüsü: Oğuz Öner 

Oğuz Öner Hakkında

Başlattığı ses yürüyüşleri aracılığıyla Türkiye’de ilk kez mekâna dair işitsel algı ve duygusal tepki haritalaması gerçekleştiren ve Kadıköy’ün ses algı haritasını çıkaran Öner, sanat-tasarım ekseninde, işitsel ve psikocoğrafi projeler üzerinde çalışıyor ve multi-enstrümantalist kimliğiyle kendisini “ses dokuyucu” olarak tanımlıyor. Sesin kent, doğa, tarih ve insan-mekân iletişimi ile olan güçlü bağı, çalışmalarına yön ve ilham veriyor. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nde işitsel peyzaj (soundscape) alanında tamamladığı doktora çalışmasının devamında mekân-ses-algı ilişkisi üzerine projeler yürütüyor. Öner, aynı zamanda Koç Üniversitesi’nin sanat koordinatörlüğünü yürütüyor. Son on yıldır kurucusu olduğu teatral/indietronica/avangart pop grubu Nu Park müzik grubu, solo çalışmaları ve elektro-çellist Yaren Eren Budak ile müzik ve ses tasarımı işlerine yurtdışında ve Türkiye’de devam ediyor.İşitsel algı araştırma ve üretim çalışmalarında şu sorular üzerinde duruyor: Bir mekânın kullanıcıları farklı noktalarda mekâna özgü farklı ses katmanlarını ne şekilde duyuyor, nasıl algılayıp nasıl hissediyor, tepkileri ne oluyor ve döngüsel olarak neyi dinlemeye yöneliyor.

Meşher web sitesinde deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için çerez politikamızı okuyun.
EPOSTA İLE PAYLAŞ
Sergiyi eposta ile buradan paylaşabilirsiniz
Paylaşılacak Eposta
Paylaşan Eposta
Mesajınız
BASIN LİSTESİNE KATILIN
Etkinlikle ilgili detaylar sadece kayıt olacağınız eposta adresine gönderilecektir.
Adınız
Soyadınız
Ünvan
Çalıştığınız Kurum
Eposta Adresiniz
Daha iyi bir deneyim için
cihazı dik tutun