Geçmiş Etkinlik
Çevrimiçi Yetişkin Atölyesi:
Giysinin Psikodinamiği: Türkü Şahin ile Osmanlı ve Batı Giyimi İncelemesi
17 Haziran 2021, Perşembe, 19.00
Süre: 90 dakika
“Mâziyi Korumak “sergisi ve Sadberk Hanım Müzesi koleksiyonundan ilham alan bu atölyede, Türkü Şahin katılımcıları farklı kültürlerin modasındaki değişimleri karşılaştırmalı olarak giysinin psikodinamiği ile bir arada düşünmeye davet ediyor.

Atölyede, Osmanlı kıyafetlerinde görülmeye başlayan ve işleme motiflerinde belirgin kırılmalara sebep olan Batı çıkışlı estetik eğilimler ve bu eğilimlerin zamansal niteliği, aynı dönemin Batı kadın modasını özgürleştiren oryantalist etki ile paralel bir biçimde incelenecek.

Katılım ücretsizdir.
Çalışma dili Türkçedir.
Çevrimiçi bağlantı mecrası: Zoom
Uygulayıcı: Türkü Şahin

*Etkinlik esnasında kayıt alınacaktır ve daha sonrasında Meşher’in YouTube hesabında paylaşılacaktır.

Türkü Şahin
Avusturya Lisesi’nden mezun olan Türkü Şahin, aynı yıl başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi ve New York Eyalet Üniversitesi’nde çift diploma moda tasarımı lisans programını 2008’de tamamladı. Bir yıl New York’ta çalıştıktan sonra Türkiye’ye döndü ve 2010’da ilk kez Yeditepe Üniversitesi’nde olmak üzere moda tasarımını endüstriyel tasarım, mimarlık ve kültür tarihiyle bir arada ele aldığı bir moda eleştirisi dersi vermeye başladı. İTÜ ve Bilgi Üniversitesi’nde moda ve endüstriyel tasarım tarihi, disiplinlerarası bir kesişim alanı olarak moda, tasarım antropolojisi gibi dersler veren tasarımcı, 2019’da İTÜ’nün sanat tarihi yüksek lisans bölümünü modanın psikanalizle ilişkisi ve koleksiyon okumalarında psikanalitik yöntem üzerine yazdığı teziyle bitirdi. Ulusal ve uluslararası tasarım haftaları ve bienallerde konuşmalar yapan ve tasarımlarını sergileyen Şahin, bir yandan da tekstil firmalarına koleksiyon ve ürün geliştirme, kişilere ise vücut ve renk tiplerine uygun giyim analizi yaptığı eğitimler vermektedir.

KAYIT

Kişisel Verilerinin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni 'ni okudum ve bu kapsamda kişisel verilerimin, tanıtım süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Vehbi Koç Vakfı tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, ilgi alanlarıma ve kullanım alışkanlıklarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda formda belirttiğim iletişim bilgilerime reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik ileti gönderilmesini ve bu amaçla hizmet alınan tedarikçilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.

REZERVASYONUNUZ TAMAMLANDI

Ebülten

Aktivasyon linki eposta adresinize gönderildi.
Meşher ebültene üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen eposta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak üyeliğinizi onaylayın.

EBülten

Kaydınız alınmıştır.