Geçmiş Etkinlik
Çevrimiçi Çocuk Atölyesi:
Merak Odalarından Yeni Müzeciliğe Keşif Atölyesi
23 Mayıs 2021 Pazar, 11.00
Yaş: 10-12
Süre: 75 dakika
Dünyanın ilk müzesinin bundan 2500 yıl önce oluşturulduğunu duymuş muydunuz? Peki müzeciliğin temellerinin 1500’lü yıllarda oluşturulan ve çok gizemli alanlar olan “merak odaları” (cabinets of curiosities) ile atıldığını biliyor muydunuz?

Bu atölyede canlı anketler ve çağrışım oyunlarını kullanarak yaptığımız kültürel miras sohbetlerinin yanı sıra eğlenceli dijital oyunlar oynayarak müzeciliğin tarihçesini gizemli yanlarıyla öğreniyoruz. Ayrıca müzecilik alanında seçilebilecek meslekleri kısaca tanıtıp çocukların bu alana dair farkındalık edinmelerini sağlıyoruz.

Uygulamalar:
- Canlı anketler eşliğinde kültürel miras sohbetleri (Web 2 aracı: Wooclap)
- Uygulamalı Web 2 araçlarıyla dijital oyunlar (rasgele tekerlek, pacman, “gameshow” testi vs.) Örnek oyun: Müzecilik tarihinin adımlarını sırasıyla öğrenmek için tekerleği çevirmek (rasgele tekerlek oyunu).

Katılım ücretsizdir.
Çalışma dili Türkçedir.
Çevrimiçi bağlantı mecrası: Zoom
Uygulayıcı: İdil Bilgin

Çocukların boş zaman etkinliği olarak müzelere gitmeyi tercih ettiği, kültür mirasını “el üstünde” tutan bir toplum vizyonuyla hareket eden İdil Bilgin Eğitim ve Kültür Danışmanlığı, bu alanda duygu odaklı bir yaklaşımla çalışır. Çocuklar ile kültürel miras arasında hayat boyu sürecek, güçlü bir bağ oluşturmak amacıyla, konuya yönelik merak, sevgi ve ilgiyi tetiklemeye odaklanır. Bu hedef doğrultusunda disiplinlerarası ve nesne odaklı oyunlaştırma uygulamaları kullanır. Uygulamalar arasında özellikle deneylere, görsel sanatlar ve yaratıcı drama etkinliklerine ve yeni nesil teknolojilere sıklıkla başvurur. Bu yaklaşımla örtüşen etkileşimli çocuk kitapları ve müze kitleri oluşturmanın yanı sıra çeşitli çocuk ve yetişkin atölyeleri uygular.

KAYIT

Kişisel Verilerinin Korunması ve İşlenmesi Aydınlatma Metni 'ni okudum ve bu kapsamda kişisel verilerimin, tanıtım süreçlerinin planlanması ve icrası amacıyla; Vehbi Koç Vakfı tarafından sunulan ürün ve hizmetlerin beğenilerime, ilgi alanlarıma ve kullanım alışkanlıklarıma göre özelleştirilmesi için işlenmesini ve bu kapsamda formda belirttiğim iletişim bilgilerime reklam, promosyon, kampanya ve benzeri ticari elektronik ileti gönderilmesini ve bu amaçla hizmet alınan tedarikçilerle paylaşılmasını kabul ediyorum.

REZERVASYONUNUZ TAMAMLANDI

Ebülten

Aktivasyon linki eposta adresinize gönderildi.
Meşher ebültene üye olduğunuz için teşekkür ederiz. Lütfen eposta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak üyeliğinizi onaylayın.

EBülten

Kaydınız alınmıştır.